Çernobil Dizisi İnceleme | Emir Can - Kişisel Blog

Çernobil Dizisi İnceleme

  SİNEMA & TV    27 Haziran 2019
4 Yorum
Çernobil Dizisi İnceleme

Film Hakkında

Film Adı: Çernobil
Yönetmen:  Johan Renck
Vizyon Tarihi: 2019
Başrol Oyuncuları:  Jared Harris , Stellan Skarsgård
IMDB Puanı: 9.6
İçeriği: Aksiyon, Gerilim, Suç,Gizem

Film Açıklaması

Chernobyl, “tarihin en kötü insan yapımı felaketlerden birinin gerçek hikâyesini dramatize eder ve Avrupa’yı düşünülemez felaketten kurtarmak için kendilerini feda eden cesur erkek ve kadınları anlatır. Mini dizi, 1986 Nisan’ında Sovyet Ukrayna’da meydana gelen nükleer santral felaketinin üzücü sonuçlarına ve felaketin nasıl ve niçin meydana geldiğini açıklamaya, savaşıp yenilen kahramanların hikâyelerine odaklanır.”[

Film Fragmanı

Film Yorumum

Dizi Çernobil‘in anlatılmamış gerçek hikayesi olarak lanse edilmiştir. uzun bir süre boyunca dünyayı nasıl oyaladıklarını, oluşan gaz bulutu çevre ülkelere dağıldıkça ölçeklerdeki tuhaflığı nasıl örtbas etmeye çalıştıklarını, fakir ve konu hakkındaki bilgisi yerlerde olan garibanları nasıl lahit için çalıştırdıklarını, göç etmeye zorlanan ama iş işten geçtiği için nesiller boyunca acı çekecek insanların hikayelerini ve pek tabiki rus mühendislerin konu hakkındaki aptallıklarını anlatılması.

Ayrıca Pripyat’taki karmaşayı, aceleciliği ve yarım kalmışlığı çok güzel aktarmışlar ,her dakika reaktörün durumunu izlemiyoruz dizide. O gün, o hafta, o reaktörün yakınında bulunmuş çoğu insan acılar içinde kıvranarak öldü zaten. Elektronik aletler çalışmadı, helikopterler düştü ama Sovyet hükumeti insan gönderip olayın üstünü örtmeye çalışmaya devam etti. Acılı ama kısa süren bir ölümdü, arkada kalanları çok daha zor zamanlar bekliyordu. Dizide hayatta kalan insanların gerçek serüvenlerini göreceksiniz… Herzaman ki gibi sözümüzü de ekliyelim.

Valery Legasov’un Chernobyl dizisinin sonundaki sözü…

Bilim adamı olmak naif olmaktır. Gerçeği aramaya o kadar odaklandık ki gerçekte ne kadar az kişinin onu bulmamızı istediğini görmedik. Fakat görsek de görmesek de; tercih etsek de etmesek de gerçek hep orada. Gerçek ihtiyaçlarımızı ve isteklerimizi umursamaz, hükümetlerimizi umursamaz, ideolojilerimizi ve inançlarımızı umursamaz, her zaman pusuda bekler. Bir zamanlar gerçeğin bedelinden korkuyordum, şimdi sadece şunu soruyorum:
Yalanların bedeli nedir?

118 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapına Yorumlar (4)