Kişisel Blog Nedir? | Emir Can - Kişisel Blog

Kişisel Blog Nedir?

  Güncel    12 Haziran 2019
Yorum Yok

Kişisel Blog, belirli veya farklı konularda tecrübelerimizi, duygu ve düşüncelerimizi kendi üslubumuz ile içerikler ürettiğimiz blog türüdür. Günümüzde artık bir çok internet kullanıcısının ”kişisel blogu” var. Bunların içerisinde kişisel blogun hakkını verenler de var, kişisel blogun ne olduğunu bilmeden yazmaya devam edenler de var. Ben de bir kişisel blog yazarı olduğum için, ‘’Kişisel blog nedir? Nasıl olmalıdır? Kişisel Blog Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?” gibi sorulara cevap vermeye çalıştım

Kişisel Blog Nedir?
Kişisel Blog Nedir?

Kişisel Blog – İçerik ve Konu

  Kişisel bloglar, içerik ve konu bakımından standart bloglardan farklıdır. Örneğin, bir teknoloji blogundan teknoloji hakkında içeriğe sahip olması beklenir. Fakat, kişisel bloglarda böyle bir sınırlama yoktur. Bir kişisel blog, edebiyat, teknoloji, sağlık, moda gibi bir çok konu üzerine içerik barındırabilir. Bununla birlikte tek bir konu üzerine yoğunlaşan kişisel bloglar da vardır. Önemli olan kişisel bloglarda kişisel görüşlerin hakim olmasıdır.

Kişisel Blog Nedir

Hangi Konular Hakkında Yazılabilir?

Kişisel blog açmaya karar verdiyseniz, ilk olarak düşünmeniz gereken hangi konu üzerine yazacağınızdır. Bilgi sahibi olduğunuz konular, hobileriniz ve ilginizin olduğu konular hakkında içerik üretebilirsiniz. Eğer ilgi alanızın dışında ve pek fazla bilginizin olmadığı konular hakkında yazarsanız, ilk başlarda içerik üretmede sıkıntı çekmeseniz bile, ilerleyen dönemlerde yeterli içerik üretemeyebilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz konular hakkında yazın. Blog yazarken ne kadar çok eğlenirseniz, blogunuz o kadar çok uzun ömürlü olur. İlgi alanınızın dışında sırf yazmak için oluşturduğunuz içerikler yüzünden blogunuzun çöp olması çok uzun sürmez. Zira böyle bir çok çöp olup gitmiş durumda. 

Kişisel Blog – Tema/Görünüm

Diğer blog türlerinde olduğu gibi kişisel blogda da önem verilmesi gereken ögelerden birisi de tema’dır. Görsellik o kadar önemli ki, okuyucu blogunuza girdiğinde bir kaç saniye içinde blogunuzda kalıp kalmayacağına karar veriyor(muş). Görünüm olarak zayıf bir temaya sahipseniz, okuyucu blogunuzda aradığını kolayca bulamıyorsa hemen uzaklaşır. Kendinizi düşünün. Tema görünümü gözünüzü yoran sitelerden hemen çıkıp gidersiniz değil mi? O kadar güzel, göz dostu tema var ki neden hala o başarısız temaları kullanıyorlar diye kızıyorum, hatta. O yüzden blogunuzun iç güzelliği (içerik) kadar dış güzelliği(tema) de çok önemlidir. Okuyucuların gözünü yormayacak tema seçin, menü düzenini iyi ayarlayın, aranılan bilgilere hemen ulaşılabilsin.

66 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.