Logo Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli ? | Emir Can - Kişisel Blog

Logo Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli ?

  BİLİM ve TEKNOLOJİ    4 Temmuz 2019
Yorum Yok

Merhaba arkadaşlar bir İnternet sitesinin en önemli şeylerinden biri temasıdır.Temanın görsel ve teknik açısından iyi olmasıdır. Daha sonra temanın içindeki maddeler gelir , bu maddelerden biride sizinde bildiğiniz üzre sitenin logosudur. Logo , sitenin olmazsa olmazıdır . Sitenin temsili küçük bir resmidir , içerisinde sitenin iconu , yazısı , adresi bulunur . Kimine göre bu değişiklik gösterir , kimi sadece ismini yazar , kimi sadece adres . Ne yazdığınız önemli değil ama logo tasarlarken bilmeniz gereken belli başlı hususlar var.Bugünkü makalemizde onları sıralayacağız.

Boyut

Logonun boyutu en önemlilerden biridir.Sitenizin temasındaki logo kısmının boyutuna uygun olmalıdır.Eğer ondan küçük olursa otomatik ölçekleneceği için logonuz sitenizde bozuk gözükür.Size tavsiyemiz , logo boyutunu katlar şeklinde arttırın.Örneğin sitenizdeki logo kısmının boyutu 300×100 ise siz logoyu tasarlerken 3 katı ölçekte büyütün ve 900×300 yapın . Daha sonra temanızın logo kısmında resim boyutlandırma kodu varsa aynı ölçeğe boyutlandıracaktır ve logonuz daha net gözükecektir.

boyut

Renk

Kullandığınız renk de çok önemlidir.Uyumsuz renkler kullanmaktan kaçının . Birbiri ile bütünleşen , uyumlu renkleri tercih edin her zaman.Eğer hiç renk bulamazsanız temanınızın renkleriyle uygun bir renk tercih edin.Logonuzda çok fazla renk olmazsa daha orjinal ve sade gözükecektir. Ayrıca logoda icon kullanırsanız kullandığınız iconun renklerini de kullanabilirsiniz logodaki yazılarda.

Renk

İcon

Logoda siteniz ile alakalı bir icon kullanın . İlla ki bir icon kullanmak zorunda değilsiniz , hiç icon da kullanmayabilirsiniz. Ancak eğer icon kullanacaksanız sitenizin faviconunu kullanabilirsiniz. Yada sitenizin amacını belirten güzel bir icon hiç de fena gitmez. Eğer sadelik isterseniz flat icon kullanabilirsiniz. Flat iconları (flaticon.com) sitesinden bulabilirsiniz.Yada genel bir logo araması isterseniz (iconfinder.com) kullanabilirsiniz.Bu siteler yabancı siteler olduğundan dolayı arama yaparken ingilizce olarak yapmalısınız.

icon

Font

Logonuzdaki yazılarda kullandığınız font çok önemlidir.Eğer site isminizde, sloganınız da ,veya adresinizde Türkçe karakter varsa mutlaka Türkçe karakter uyumlu bir font kullanmalısınız. Yabancı fontlar İ , Ğ , Ş ve birkaç harfi bazen desteklemeyebilir. O nedenle kullandığınız fonta önem veren çok da şekilli şukullu değil de , sade bir font kullanır ve doğru efekt verirseniz logonuz güzel görünecektir.

Font

Yaratıcılık

Logonuzu tasarlarken yaratıcılığa önem verirseniz daha iyi olur. Örneğin site adınız iki kelime ve ikiside ” k ” harfiyle başlıyor.Sizde logoya bir tane K harfi koyup ikisine de ortak olarak kullanabilirsiniz . Bu sadece bir örnek , yaratıcılığınız iyi ise sizde birkaç tane bulursunuz.

Logonuzu tasarlarken bu verdiğimiz maddelere dikkat ederseniz neticesinde güzel bir logoya sahip olmanızı umut ediyoruz.Web Mecmuası olarak bir özgün ve yararlı makalemizin daha sonuna geldik.Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere kendinize iyi bakın ve bizi takip etmeye devam edin.

logo
64 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.