Sherlock Holmes Kızıl Dosya | Emir Can - Kişisel Blog

Sherlock Holmes Kızıl Dosya

  Okuduklarım    13 Haziran 2019
Yorum Yok

Merhaba arkadaşlar Kısa süre önce okuduğum bir romandan bahsetmek istedim. Meşhur Sherlock Holmes‘i duymayan yoktur herhalde. Sir Arthur’un hayali dedektifi Sherlock Holmes in hikayesine bir bakalım.

Hatta sadece kitapla kalmayıp Sherlock Holmes adına filmler ve diziler de çekilmiştir. Az önce baktım da Sherlock 200 kadar film, 75 kadar da dizide canlandırılarak Guiness’e adını yazdırmış. Okuduğum “Kızıl Doysa” adlı roman Sir Arthur’un Sherlock Holmes’i ortaya çıkardığı ilk romandır. Söylentilere göre ilk romanında pek de başarılı olamamıştır. Fakat günümüzde en çok okunan dedektiflik romanlarından biri olduğunu söylemekte fayda var. 

Romana geçmeden öncesi daha önce yazdığım Sherlock Holmes’dan Sözler ve Replikler adlı yazıma da bir göz atabilirsiniz. 

Kızıl Doysa, diğer Sherlock Holmes kitapları gibi bölüm bölüm değil, tek bir hikayeden oluşmaktadır. Herhalde Sir Arthur’un ilk romanı (Sherlock ile ilgili) olduğundan acemiliğine gelmiştir, romandaki olayı Sherlock kendi zihninde çözüp, sonuçlandırıyor ve çözüm aşamalarından bahsetmiyor. Dava kapandıktan sonra ise uzunca katilin hayatından bahsediliyor ardından Sherlock olayı nasıl çözdüğünü anlatıyor. Tabi Watson bilindiği üzere anlatılanları kaleme döküyor.

Kızıl Dosya için uzun soluklu okunabilecek dedektif romanlarından birisi olduğunu söyleyebilirim. Herkes için de tavsiye ederim. Sözümüzü de hemen yazalım.

Bu dünyada ne yaptığın hiç önemli değil ,dedi dostum ,acı bir ifadeyle .Önemli olan insanları ne yaptığına inandırdığın.

Roman Hakkında
Roman Adı: Kızıl Dosya
Roman Yazarı: Sir Arthur Conan Doyle
Roman Çevirmeni: Deniz Akkuş
Sayfa Sayısı: 196
Roman Basım Tarihi: Kasım 2015

58 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.